2009-06-25

Också ett PR-jippo...

I något som förefaller vara ett autentiskt pressmeddelande erbjuder kriminalvården media och bloggare att prova fotboja i Almedalen.

Ett annorlunda grepp. Och lite märkligt. Dock än så länge frivilligt...

8 kommentarer:

Fredrik sa...

Coolt, då får jag ju en på varje ben...lite jämvikt och balans i tillvaron... :-)

Anonym sa...

Varför inte fotboja till hela
befolkningen. FRA skulle kissa på sig av glädje.

Kan vi sen tvinga den manliga delen av folket att bära Buhrka skulle vi kunna få ett mer könsneutralt land.

Eva Lundgren kanske kan ge de vetenskapliga perspektiven på likhetskampen.

/Stoppa norskarnas barnamord ute i skogarna, meddelar Eva, jämställd som alltid

Anaïs sa...

Givetvis bör även kvinnor bära burkha - annars blir den snart sexualiserad. Fotboja och burkha på alla - äntligen!

Anonym sa...

Fredrik: prova
"å en slank han hit å en slank han dit" vet du väl, å en slank han ned i finkan.
gött att staten spelar på midsommardansen i sin övervakning.

Anonym sa...

jag tycker alla ska se ut som spökplumpen och ha burka, för att korrigera detta kan alla också ha fotboja.
så kan man byta ut alla kameror mot värmekamera för att kolla in folks värme och sinnestillstånd.
vid könsorganet visas för övervakaren, eller i loggfilen en svart ruta, annars blir det inte könsneutralt.

Anonym sa...

två ovanstående av
- [ Översätt den här staten ]

Anonym sa...

De måste ju visa att en riktig fotboja är obekvämare än den fotboja som mobiltelefonen kommer att bli med datalagringen.

Så jävla skönt att jag aldrig lagt mig till med något mobilberoende, jag äger inte ens en.

/Enok

microtonic sa...

Fotboja suger. Man får lämna hemmet vansinnigt sällan, så att handla matvaror och tvätta är väldigt svåra uppgifter. Fängelse är bättre för de flesta som inte har assistent. Dock stöder jag iden, det kostar ju mindre och dessutom får fängelsekunden göra något vettigt. Men två timmar utanför hemmet på helgen räcker fan inte. Tyvärr måste man väl överdriva så att blodtörsten kan mättas.