2026-11-06

Sverige behöver en borgerlig regering!


Efter att Sverigedemokraterna beslutat att förhålla sig till verkligheten och bete sig vuxet är det upplagt för en borgerlig regering. Alliansen 2. Om Centern kan sluta krångla.

Sverige behöver borgerlig politik. Ekonomisk tillväxt är en förutsättning för vårt välstånd. För att rusta upp försvaret. För att upprätthålla inre ordning. För att finansiera en fungerande infrastruktur i hela landet och välfärdsstatens skola, vård och omsorg. För att korta vårdköerna.

Sverige behöver ett positivt företagsklimat som skapar värde. Vi måste göra mer av sådant andra behöver och är beredda att betala för. Vi måste göra det lättare att skapa och driva företag. Det måste löna sig att satsa, skapa och jobba hårt. Energiförsörjningen måste säkras.

Sverige behöver en regering som förhåller sig till verkligheten istället för bevisat misslyckade utopiska visioner. En regering som litar på medborgarna istället för att leka dockskåp med vårt samhälle. En regering som ger medborgarna svängrum att skapa, utvecklas och samarbeta.

Vårt land är en trädgård som ständigt måste skötas. Därför behöver vi en regering som fokuserar på att samhällets kärnverksamhet skall fungera - istället för att ägna sig åt symbolpolitik och ideologiska experiment. 

Alliansen 2 kan åstadkomma detta. En rödgrön regering kan det inte.

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Håll en hyfsad ton. Kommentarer bör vara intressanta, fyndiga eller på annat sätt tillföra något - för att slippa igenom nålsögat.