Just in: Det förefaller som om den tyska författningsdomstolen just har beslutat att teledatalagringen är grundlagsstridig och måste stoppas rakt av. Redan lagrad data måste omedelbart raderas.
Mer information kommer.
Richter stoppen Vorratsdatenspeicherung
Uppdatering:
Pressmeddelande från Piratpartiet: Datalagringen förklarad okonstitutionell i Tyskland
13 kommentarer:
Piratpartiet press http://tr.im/Qlue
Översättning via google translate: Engelska Svenska
Är det månne fortfarande någon, annan än de mest inbitna gråsossarna, som inte inser varför vi med det snaraste måste få en författningsdomstol även i Sverige?
Vår patetiska lekskoledemokrati behöver utan tvekan en rejäl upputsning.
Oj, oj, oj (och hurra, hurra!!!):
Telekombolagen kommer nu att kräva tillbaka kostnaderna för att efterleva denna grundlagsstridiga lag:
Telekom-Anbietern fordern Kosten zurück
"Stoppas rakt av" är väl att ta i om jag vid en snabb skumning av artikeln i Der Spiegel förstår saken rätt. Det domstolen säger att lagen i dess nuvarande form är grundlagsstridig och måste förbättras på en rad punkter som alla verkar ha med integritetsskydd att göra.
En mycket god nyhet är det hur som helst.
Och Björn Felten har en viktig poäng här: det här visar än en gång varför vi definitivt borde ha en författningsdomstol.
Hip hip hurra. Tyskarna vill visst inte tillbaka till DDR trots allt. :)
@Scary Devil: Synd bara att resten av EU och USA vill det.
/A
@Anonym
Jo, ser man till dagsläget börjar man undra vem det egentligen var som vann kalla kriget...
Här är pressmeddelandet på tyska från Bundesverfassungsgericht: http://www.bundesverfassungsgericht.de/pressemitteilungen/bvg10-011
Det är tydligt skrivet, faktiskt.
/Annika
:)
Tyskland! Dom har en författningsdomstol dom. Stackars oss som ingen sådan får ha. Som en jänkare som jag diskuterade svenska grundlagar med sa: "If I were you I would get the hell out of here"!
.. och här kommer en googletranslate av Annikas länk: Engelska
Det är bl a sånt här som tids nog kommer splittra EU.
Varför göra det till en enat "rike" när sånt aldrig funkat förut. Nu med massa språk och kulturer.
Är dömt att misslyckas. Hoppas bara att upplösningen blir friktionsfri..
Frihandel, samarbete, vissa saker gemensamt - Visst
men nu, *skakar på huvudet*
lart mycket
Skicka en kommentar