2009-01-17

FRA-genren

Det börjar dyka upp thrillers i bokform med teman som datamining och övervakning.»

När får vi se den första FRA-thrillern i Sverige?

6 kommentarer:

Anonym sa...

Lyckades inte hitta någon lämplig
blogginlägg att koppla följande
wired artikel till tidigare

http://blog.wired.com/underwire/2009/01/the-prisoner-re.html

Men denna blir bra.

Funderingen som jag hade var varför
det i Sverige inte finns någon kulturvärld som diskuterar "what if" problem på ett liknande sätt.

Antar att de beror på vilka det är som befolkar den svenska media samt kultur världen, samt att medialandskapet är så snabbt nu att man inte tror att det går
att diskutera saker på ett mer avancerat sätt. Om det inte handlar om propaganda filmer om
klimatuppvärmning dvs.....


-Dan

Anonym sa...

Är vi inte mitt uppe i en FRA-thriller?

Anonym sa...

lol, även Mr Deaver är sen ibland, för det finns ju egentligen många böcker som handlar om "data mining" även om de flesta författarna själva inte haft konceptet/definitionen klart för sig. (Många är ju dom böcker där analysering, och användning, av hamstrad information, av en "entity", är vital.)

The Coffin Dancer är dock bättre, flera år före 24 med timme per timme berättelse, dock långt ifrån den enda. ;-)


//ST

Peter Harold sa...

Kan man inte räkna in George Orwells "1984" under FRA-genren...? Visserligen beskriver den ju inte den dagens sofistikerade automatiska avlyssning (i "1984" är ju övervakningen mer eller mindre manuell om jag minns rätt), men andemeningen är densamma. vi har inte längre rätt till att ha våra tankar privata.

Själv har jag börjat på en ny kortare roman som handlar om tankeförbud. Baseras på en "sann historia".... *harkel*

Ola Berg sa...

Kallocain... visserligen mer kemisk än binär men va 17.

DRJ sa...

Filmen Eagle Eye (2008). http://www.imdb.com/title/tt1059786/